DOSYADAN OKUTMA İLE İLGİLİ YAPILAN ACTIVEX UYGULAMALARINI KULLANABİLMEK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

 

Bu sayfadaki jedezik hesaplamalardan dosyadan değer okutma ile ilgili uygulamalar activex kullanılarak yapılmıştır. Activex uygulamaları, internet ortamında kullanıcı bilgisayarına yüklenirken bazı güvenlik aşamalarından geçmektedir. Eğer bağlantı kurduğunuz  web sitesi tarayıcınızda “güvenli siteler” arasında yer almıyorsa veya tarayıcınızın güvenlik ayarları activex uygulamalarının yüklenip çalıştırılmasına izin vermiyorsa uygulamayı yükleyip çalıştırmak mümkün olmayacaktır. Bu gibi sebeplerden dolayı tarayıcıda yapılabilecek bazı küçük ayarlamalar ile bu programları kullanmak kolaylaşacaktır. Aşağıda sıralanan adımları uygulayarak bu programları yüklemek ve çalıştırmak mümkün olacaktır.

 

Temel Jeodezik Hesaplamaların Bulunduğu Siteyi Güvenli Siteler Arasına Kaydetmek

 

      Tarayıcıyı çalıştırın ve “araçlar” menüsünden “internet seçenekleri” bölümünü tıklayın.

 

 

 

 

Karşınıza gelen “İnternet seçenekleri” menüsünün  “Güvenlik” bölümüne geçip “Güvenilen siteler ikonuna bir kere mouse ile tıkladıktan sonra, hemen altında bulunan “Siteler” düğmesine basınız.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Siteler” düğmesine bastıktan sonra karşınıza gelen “Güvenilen siteler” menüsünde ilk yapmamız gereken işlem “Bu bölgedeki tüm siteler için sunucu doğrulaması (https:) iste kontrol kutusuna bir kere dokunarak boş konumuna getirerek de-aktif edin. Daha sonra “Ekle” butonunun hemen yanındaki text kutusuna  http://atlas.cc.itu.edu.tr/~celikn/geoinfo/ yazarak “Ekle” düğmesine basın.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu menünün son durumu aşağıdaki gibi olacaktır. “Tamam” düğmesine basarak menüden çıkın.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sayfayı ilk kez yüklediğinizde karşınıza çıkabilecek olan activex nesnelerinin çalıştırılmasını onaylayan menüyü “evet” diyerek geçtiğinizde sayfanız düzgün olarak yüklenecek ve çalışacaktır.